Vücudumuzda ki en hızlı değişim 

 

“ESNEKLİK”

 

 

 

Esneklik nedir? 

 

Esneklik eklemlerin hareket genişliğidir. Bir kişinin  vücut fonksiyonlarının rahat bir şekilde hareket edebilmesidir. Eklem hareketliliği ve kasların açısal uzamasıdır. Esneklik sadece sporsal etkinlikler için değil aynı zamanda sağlıklı bir yaşam ve sağlıklı bir vücut için önemli bir etkendir.

 

 

 

Esneklik çalışmalarının faydaları nelerdir ? 

 

Esneklik kişiye hem eklemlerde ki açısal hareketliliğin arttırılmasında yardımcı aynı zamanda beceri, kondisyon, denge gibi çalışmalarda fayda sağlamaktadır.Düzenli spor yapan bireylerde performansa katkı sağlamak ve geliştirmek aynı zamanda performansı arttırma üzerine çalışmalarda destekleyici olarak kullanılmaktadır.Sedanter yani spor yapmayan bireylerde ise zamanla kısalmış kas gruplarının sebep olduğu fiziksel duruş problemleri ve vücut fonksiyonlarının kısıtlanması sebebiyle yaşanan problemlerin önüne esneklik çalışmalarıyla geçilmektedir.

 

Toplumumuzda yaygın olan boyun ve bel fıtığı , boyun düzleşmesi  gibi omurgasal ve eklemsel problemler,  yapılan esneklik çalışmalarıyla kişinin sağlığı için olumlu faydalar sağlayabilir. 

 

 

 

 

 

 

·         Esneklik kas sakatlıklarını önler. Esnek  olan kas burkulma, zorlanma gibi durumlara maruz kaldığında ,kas dayanıklı olduğundan dolayı sakatlık riskini en aza inecektir.

·         Esneklik duruş bozuklukluklarını düzeltmede yardımcıdır.

·         Esneklik antrenman sonrası toparlanma süresini en aza indirir.

·         Esneklik güçlenmemize yardımcı olur. Kaslarımızı geniş açılarda kullandığımız antrenmanlarda kasa daha fazla stres verir ve daha fazla güçlenmesine yardımcı oluruz.